sobota, 23 lutego 2013

Pierwszy polski motocykl Lech. Zapomniane dzieło polskich konstruktorów.


Historia polskiej motoryzacji niejedno ma imię, i tak naprawdę możemy być dumni z tego, że tak wielu wspaniałych inżynierów zrodziła nasza ziemia.

W okresie międzywojennym pomijając oczywiście samochody i motocykle licencyjne powstało wiele konstrukcji, które do dziś zaskakują genialnością rozwiązań. Warto wspomnieć o inżynierze Tańskim, jego konstrukcjach samochodowych, polskich motocyklach Sokół, polskich samolotach. Jednak bardzo ciekawą i mało znaną marką jest motocykl Lech, który zupełnie spokojnie można nazwać pierwszym polskim motocyklem. Produkowany był w Opalenicy. I właśnie temu motocyklowi, a właściwie jego legendzie poświęcony jest ten materiał.

Ten motocykl nazywa się Lech i jeśli uważnie obejrzycie ten materiał to na końcu pojawia się apel do wszystkich zbieraczy lub posiadaczy przestronnych garaży i zapomnianych strychów o pomoc w poszukiwaniu części do tego pojazdu, które gdzieś w Polsce pewnie się znajdują. Będziemy wdzięczni za każdy trop, który pozwoli odnaleźć części lub może (to chyba już tylko marzenia) cały motocykl.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.